MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Mjesec hrvatske knjige 2013.

Mjesec hrvatske knjige 2013. održava se od 15. listopada do 15. studenoga 2013. godine pod geslom "Tko čita (ne) skita".

U našoj školskoj knjižnici 16. listopada 2013.  u 12.30 obilježavaju se Kutinski dani znanosti i umjetnosti u suradnji s Maticom hrvatskom. Na panou ispred knjižnice postavljena je prigodna izložba "Glagoljaško blago Like i Krbave." Međunarodni dan školskih knjižnica (zadnji ponedjeljak u listopadu)  knjižnica će obilježiti prigodnim programom. Neki razredi Škole planiraju posjet Interliberu  http://www.zv.hr/?id=506  koji je završni događaj Mjeseca hrvatske knjige.

Manifestacija će biti otvorena 15. listopada u 12 sati svečanim otvorenjem nove Gradske knjižnice i čitaonice u Labinu. Središnji programi Mjeseca hrvatske knjige 2013. uključuju Nacionalni kviz za poticanje čitanja Pročitaj tri dnevnika i pobijedi, tradicionalnu zajedničku manifestaciju Čitajmo naglas, obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica, akciju Natjecanje u čitanju naglas koju u sklopu Europske godine čitanja naglas Čitajmo naglas, čitajmo zajedno organiziraju Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva te sudjelovanje knjižnica na Sajmu knjiga i učila Interliber 2013. gdje će se organizirati radionice za djecu i mlade, a knjižnice i knjižničarska društva izložit će svoja izdanja na posebnome štandu. Finalno natjecanje u čitanju održat će se 13. studenog 2013. godine na Interliberu.

POZIV

na sudjelovanje u NACIONALNOM KVIZU ZA POTICANJE ČITANJA

i NATJEČAJU ZA PISANJE NAJBOLJEG ESEJA na temu

„Vukovar – europska poruka mira“

POVIJESNI PREGLED NASTANKA MJESECA HRVATSKE KNJIGE

Mjesec hrvatske knjige 1995. - 2012.

Knjižnice grada Zagreba preuzele su, na zamolbu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, u svibnju 1995. godine organizaciju manifestacije "Mjesec hrvatske knjige". Manifestaciju vodi Programski odbor sastavljen od predstavnika knjižnica, nakladnika, medija, udruga i dr., a realizira je Organizacijski odbor sastavljen od djelatnika Knjižnica grada Zagreba.
"Sve ovo vrijeme trudili smo se tijekom tih mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga koliko svake godine traje manifestacija, što intenzivnije govoriti i na državnoj razini ali i u lokalnim sredinama o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica – naših građana, okupljati na različitim programima sve one koje knjiga istinski zanima."
Manifestacija je organizirana na dva "nivoa": sa središnjim programima (program otvaranja, zatvaranja, okrugli stol, nacionalni kviz ili program od posebnog značenja - kao što je otvaranje nove knjižnice u nekoj od sredina) i na lokalnoj razini, gdje svaka od ustanova, gotovo uvijek knjižnica sa suradnicima i partnerima, organizira svoje programe. Takve ili slične programe knjižnice rade tijekom cijele godine, ali svakako ne u tom intenzitetu. Od 1995. godine do danas, pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

Kada smo prvi puta organizirali manifestaciju, svoje programe obilježavanja "Mjeseca hrvatske knjige" poslale su nam 102 knjižnice s petstotinjak programa: tribina, predstavljanja novih izdanja, izložaba novih naslova, obilježavanja godišnjica značajnih ljudi, animacijskih i edukacijskih aktivnosti. 1999. godine svoje je programe poslalo 160 knjižnica iz cijele Hrvatske - njih više od 1200. Godine 2000. programe je poslalo također oko 160 knjižnica, a 2012. oko 180 knjižnica.
Proteklih  godina, središnji programi "Mjeseca hrvatske knjige" - svečanosti otvaranja, književne tribine i predstavljanje novih naslova, stručni skupovi i svečanosti zatvaranja organizirani su gotovo u svim županijama, u Vukovarsko-srijemskoj županiji čak šest puta.
Od 1998. godine, u organizaciji Hrvatskog centra za dječju knjigu, koji djeluje pri Knjižnicama grada Zagreba, organizira se kao središnji program Nacionalni kviz za poticanje čitanja. U njemu svake godine sudjeluje više od 4000 djece iz svih krajeva Hrvatske. Proglašenje rezultata kviza obilježava se posebnom priredbom za nagrađenu djecu u sklopu Interlibera. Od 2011. godine kviz se provodi online.

Priredila:

Anita Kalađija Palić, prof., mag. bibl.

stručni suradnik knjižničar

objavio: Anita Kalađija Palić   datum: 15. 10. 2013.

« Travanj 2024 »