SMOTRA HRVATSKOG ŠKOLSKOG FILMA

U Velikoj Gorici od 21. do 23. rujna održana je četvrta Smotra hrvatskoga školskoga filma u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. Smotru su vodili dr. sc. Krešimir Mikić, predsjednik i dr. sc. Srećko Listeš, tajnik Državnoga povjerenstva. Agencija za odgoj i obrazovanje godinama je suorganizirala filmske revije učenka osnovnih škola, a od 2013. godine samostalno organizira i vodi filmsku smotru učenika osnovnih i srednjih škola na kojoj je ove godine sudjelovala naša škola, tj. naši učenici/glumci s predstavnikom Kristijanom Jalšićem, učenikom 2. b.

Program Smotre obuhvaća filmsko i videostvaralaštvo te stručne razgovore i okrugle stolove s voditeljima i učenicima, članovima filmskih i videodružina. Povjerenstvo je vođeno načelom da su sloboda stvaralaštva učenika i družine preduvjet za osobno stvaralačko izražavanje.

Smotra je i ove godine ostvarila svoje zadaće: razvijanje kritičkih i kreativnih vještina učenika i razvijanje sposobnosti, pristupa, raščlambe, vrjednovanja i slanja poruke posredstvom filma.

Ove je godine na Smotru prijavljeno nešto više od 100 filmova. Ravnateljica Agencije, Jadranka Žarković-Pečenković, prof., na otvorenju je istaknula kako je na pristiglim filmovima radilo više od tisuću učenika, koji su tijekom rada razvijali različite kompetencije: tehničke (radom na različitoj opremi i softveru), kritičke (razumijevanjem snimljenih sadržaja i tumačenje bitne poruke) te stvaralačke (stvaranjem djela). Ravnateljica Agencije osobito je naglasila važnost razvijanja učeničkog stvaralaštva i kritičkih pogleda na svijet oko nas, što je vrlo vidljivo iz velikoga broja pregledanih filmova.

Predsjednik Povjerenstva, Krešimir Mikić, objavio je nazočnim učenicima i mentorima da je ovogodišnja školska filmska produkcija najbolja dosad, i u tehničkomu i u umjetničkomu smislu.

Prosudbeno je povjerenstvo za Smotru odabralo 51 film učenika osnovnih i srednjih škola iz različitih županija. Žanrovski gledano, prijavljeni su i odabrani dokumentarni, igrani, animirani i eksperimentalni filmovi.
Našu je školu, kao što smo ranije rekli, predstavljao učenik 2. b razreda Kristijan Jalšić sa svojim filmom „Snaha“ pod mentorstvom prof. hrvatskog jezika Slađane Županc. Film „Snaha“ govori nam kako se život voli igrati s nama i dovesti nas u neobične situacije. Roditelji sa sela odluče pronaći svome sinu djevojku. U skladu s vremenom, kupuju pametni mobitel i naprave svom sinu Iveku Facebookov profil te pronalaze gradsku djevojku koja odmah prihvaća zahtjev za prijateljstvom čim vidi da joj ga je neki dečko poslao. Ni ne sluteći kamo će zapravo doći, sva zaluđena odluči otputovati kod Iveka i dobro se zabaviti, ali Ivekovi roditelji imaju „malo“ drugačije planove...

Film možete pogledati na linku https://www.youtube.com/watch?v=8SxS9LN6fcc, nasmijati se, zamisliti i prepoznati lica koje svakodnevno susrećete na hodniku naše škole jer su svi glumci učenici 2. b razreda (Barbara Kiš, Josip Ožegović, Ana Uroić, Krešimir Pavličić, Paula Krajinović, Sara Kostecki, Klara Ćosić, Ivona Krnjić i Dominik Engler).

objavio: Martina Filipović   datum: 30. 9. 2016.

« Ožujak 2024 »