Pedagoško – psihološki kutak

Ivana Kovačić

Stručna suradnica - pedagoginja

Pedagoginji se možete obratiti:
Što radi školski pedagog?

Pedagozi se bave proučavanjem i istraživanjem odgoja i obrazovanja.

Jedna od osnovnih zadaća školskog pedagoga je unapređenje odgojno-obrazovnog procesa u školi, pri čemu je važno poznavanje načina funkcioniranja škole i školskog sustava. U suradnji s učiteljima i drugim stručnim suradnicima, pedagog sudjeluje u planiranju godišnjeg rada škole, pripremanju i realizaciji školskog kurikuluma te je odgovoran za njegovu evaluaciju. Vrednuje odgojno-obrazovne rezultate i provodi manja istraživanja radi unapređenja rada škole. Školski pedagog primjenjuje postupke za utvrđivanje i poticanje motivacije za učenje kao i utvrđivanje i unapređenje socijalnih odnosa u razredu. Poznavanje didaktičko metodičkih pristupa u obrazovanju nužno je za rad u odgoju i obrazovanju, pa tako i za rad pedagoga.

Pedagozi surađuju s nastavnicama na unapređenju nastavnog rada nastavnika i rada pedagoga. Surađuje s ostalim stručnim suradnicima u školi. Također radi na planiranju stručnog usavršavanja nastavnika (predavanja, radionice i sl.). Redoviti je član Povjerenstva za stažiranje pripravnika i radi na uvođenju pripravnika u nastavni rad i rad u školi.

Najveći dio rada pedagoga uključuje savjetodavni rad i pružanje stručne pomoći djeci, roditeljima i nastavnicima. U suradnji sa Zavodom za zapošljavanje organizira i provodi profesionalno usmjeravanje učenika (razvoj karijera učenika). Surađuje sa drugim ustanovama i organizacijama koje se bave djecom, mladima, obiteljima te odgojem i obrazovanjem. Sudjeluje u javnoj i kulturnoj djelatnosti škole. Pedagog organizira edukativna i odgojna predavanja i radionice za učenike, a neke i sam realizira. Identificira darovite učenike te u suradnji s nastavnicima i drugim stručnim suradnicima radi na uključivanju, odnosno integraciji učenika s teškoćama u razvoju. Također, redovito vodi pedagošku dokumentaciju. Stalna edukacija i usavršavanje pedagoga bitno je zbog novih trendova u učenju kao i razvoja nove informacijske tehnologije u obrazovanju.

Helena Lujanović Čepelak

Stručna suradnica - psihologinja

Školskoj psihologinji možete se obratiti:
Što radi školski psiholog?

U radu s učenicima školski psiholog prepoznaje njihove individualne potrebe, te, u skladu s time, provodi individualna i grupna savjetovanja. Prepoznaje specifične poteškoće u učenju i pomaže u postizanju boljeg školskog uspjeha, prepoznaje darovite učenike i učenike s poteškoćama u razvoju. Nadalje, pomažu učenicima razvijati adekvatne mehanizme suočavanja i prevladavanje stresnih događaja i kriznih situacija, razvijaja i provodi programe prevencije nepoželjnih oblika ponašanja, programe za jačanje samopouzdanja, samopoštovanja, sigurnosti, učenje socijalnih vještina. Školski psiholozi ujedno provode programe prevencije zte psihološke krizne intervencije.

U radu s roditeljima pomaže prepoznati i razumjeti razvojne i individualne potrebe učenika te podučava roditelje kako da reagiraju u skladu s njima. isto tako, pomaže roditeljima razvijati adekvatne vještine i komunikaciju kako bi mogli kvalitetnije poticati razvoj svih djetetovih potencijala i aktivno pridonijeti njegovu uspješnom obrazovanju. Sukladno tome, educiraju roditelje iz područja razvojne, kognitivne i primijenjene psihologije.

Kroz svoj rad surađuju s nastavnim osobljem škole, educiraju nastavnike o recentnim saznanjima iz područja razvojne, kognitivne i primijenjene psihologije te pomažu nastavnicima u rješavanju različitih problema s kojima se susreću.